na místech sopečného působení se hluboko v nitru matičky země odehrává proces silného tlaku a vysokých teplot, jež způsobuje tání horniny, zvané jako magma, které při nabývání objemu hledá cestu k povrchu zemskému.
když magma smíchané s vodou vystoupí na povrch za doprovodu silné erupce a láva se smíchá s chladnou atmosférou, dojde k přeměně vody na páru, která roztavenou horninu zpění do tzv. sklovité kamenné pěny, rychle se ochladí a padá k zemi jako pemza. Druhou možností je výbuch podmořského vulkánu, kdy se pemza následně line po hladině a to i v několika metrovém objemu.
co je pemza
lze ji nazvat jako vulkanické sklo, které je tzv. nedotvořenou hmotou mezi pevným a kapalným stavem. Díky tomuto přírodnímu stvoření dostala vlastnosti, jež vykazují tvrdost a nízkou hmotnost z důvodu obsaženého vzduchu v pórech, proto může plavat ve vodě.
barvu pemzy určuje přítomnost oxidu křemičitého, jehož obsah utváří konečný vzhled. Hnědá a žlutá barva pemzy ukazuje na střední obsah oxidu křemičitého. Bílá barva je velmi bohatá na oxid a vzácností jsou pemzy černé, u kterých je výskyt oxidu minimální. Barevné verze pemzy jsou vyrobeny průmyslově a zřídka vykazují pórovitost.
výskyt
pemzy je dostatek po celém světě a to jak z pozemského výskytu tak i podmořského. Těží se jednoduše ve vulkanicky aktivních oblastech.
k čemu slouží
pemza má všestranné využití, ovšem v péči o tělo se používá k odstranění mrtvých kožních buněk z horní vrstvy kůže na těle i chodidlech, které trpí nedostatečnou péčí. Přírodní pemza je zdravotně nezávadná a vhodná i jedincům trpící alergiemi.
vlastnosti
přírodní pemza je nástroj s dlouhou životností odolná proti otěru
použití a doporučení
péče o tělo
mějte na paměti, že jde o přírodní materiál, který má své ostré hranky a pokud si budete bezhlavě drhnout kůži sem a tam, můžete si přivést nežádoucí výsledek. Nepoužívejte na měkkou a slabou pokožku, mohly by jste si způsobit podráždění i následné poranění. Pemza se také nepoužívá na otevřené rány, odřeniny, hluboké praskliny (zejména u chodidel), bolestivá místa apod.
ošetření pemzou na těle je vhodné provádět při sprchování, kdy tzv. zrohovatělou kůži předem namočíte cca 3 minuty v teplé vodě, aby změkla. Postupujte jemně, šetrně kruhovým otáčením pro odstranění ztvrdlé a staré kůže. Přírodní pemza není určená ke každodenní aplikaci, pouze jako nástroj k obnově a pomoci vzhledu pokožky, která žádá péči.
péče o chodidla
nejdříve si chodidla odmočte v lázni teplé vody (v míse, širokém kbelíku), přidat můžete i vhodné bylinky max. 20 minut. Zkontrolujte, zda je kůže měkká dotykem. Pokud ne, znovu opakujte postup již bez bylin. Pemzu namočíte do vody a postupujte popisem uvedeným výše. Při správném postupu s jemným přítlakem bude stará kůže odstraňována.
po té důkladně opláchněte chodidlo a zkontrolujte výsledek. Jestliže vidíte zbytky staré kůže, opakujte postup a nezapomeňte pemzu vždy od kůže propláchnout. U chodidel je výsledný efekt závislý na stupni tvrdosti kůže, proto se postup může opakovat do požadovaného efektu. Na závěr své chodidla můžete ošetřit vhodným přírodním krémem a pak si jen dopřát rozjímání.
zajímavost
při egyptských vykopávkách obsahovaly sarkofágy mumií pemzu, která sloužila jako očistná pomůcka při vstupu na onen svět. V moderním době byla pemza vyzkoušena jako absorbent k odstranění zápachu bot či zpoceného prádla nebo k čištění keramického povrchu u toalet od vodního kamene, neboť díky svému složení nepoškrábe keramiku.
jak se starat o pemzu
pemzu při používání oplachujte, v případě potřeby v aplikaci otáčejte, aby jste měli vždy k dispozici brusnou plochu. Po používání ji můžete vyčistit kartáčkem pod tekoucí vodou, aby jste ji zbavily staré kůže nebo lze použít i přírodní mýdlo. Rozhodně nepoužívejte chemikálie
Po skončení práce s pemzou ji zavěste za přidané bavlněné poutko na suché místo. Jednou měsíčně či dle náročnosti procedury a četnosti lze vyvařit ve vodě cca 3 minuty – pemza je stvořena za více než 900 °C proto ji neublížíte, ale odstraníte případné bakterie. Vodu přivedete k varu, vložíte pemzu a po 3 minutách lžíci či kleštěmi pemzu vytáhnete.
na závěr
pemza se časem opotřebuje – zmenšuje, proto pokud je již hodně malá a nevhodná k manipulaci je vhodné ji nahradit novou. Čistý kousek matky přírody v roli pomocníka v péči o sebe bude zajisté ocenitelným přínosem.