škrabka na jazyk

měděná škrabka na jazyk z indie

109,00 Kč
109,00 Kč / 1 ks
Skladem

škrabka na jazyk se používá pro pomoc k odstranění toxinů, kterým se říká Āma आम - nestrávená část jídla. Tento proces očisty je známý jako Jihvānirlekhana जिह्वानिर्लेखन nebo pod pojmem škrábání jazyka.

malý nenápadný nástroj slouží nejen ke zlepšení ústní hygieny, který od pradávna užívali předkové rozličných kultur jako tzv. kartáč jazyka, jež se vyráběl z nejrůznějších materiálů například z kovu, dřeva, kosti apod.

v našich končinách je tato škrabka v podvědomí u jedinců, kteří jsou v hlubším smyslu oddaní praxi jógy nebo u příznivců tradiční indické medicíny Ayurvéda - Āyurveda आयुर्वेद.

praxe jógy zahrnuje čištění jazyka do technik zvaných Kriya - Kriyā क्रिया, což jsou očistné postupy známé jako Satkarma - Ṣaṭkarma षट्कर्म a jsou důležitou součástí očist, které se zaobírají určitými částmi těla.

očistné prostředky jsou užitečným pomocníkem, neboť umožňují vytříbení pozornosti a proudění energie, která vytváří soulad a vyrovnanost na fyzické i duchovní úrovni. Jinými slovy jde o posílení, čistění i harmonizování míst v těle, které se projeví jako zdroj klidné mysli z důvodu započatého přenosu energie, jež má za následek vybuzení buněk.

pro toho, kdo jógu nepraktikuje, ale zajímá se o své zdraví, může být vodítkem v užití škrabky tradiční Ayurvéda - Āyurveda आयुर्वेद, která v podobě pomyslného klíče otevírá dveře k poznání dlouhého života. Konkrétně jazyku by měla být vedena náležitá péče, neboť dle jeho pozorování lze zjistit stav svého zdraví. Tato procedura se nazývá diagnostika jazyka a v praxi ji užívá mnoho tradičních směrů.

výstižně se Ayurveda o jazyku zmiňuje v Dinacharya दिनचर्या což je denní praxe smyslových orgánů založená na cyklech přírody s ohledem na konání každodenních úkonů jedince. Zde se podává vysvětlení, které má nabídnout pomocnou ruku právě k vykonávání běžných úkonů, jako je například čištění zubů v propojení očisty jazyka. Úkony totiž zajišťují stabilitu, která se považuje za stěžejní pilíř zdraví.

škrabkou se čistí horní cesty dýchací i zápach z úst, neboť odvádí nečistoty, které se usazují u kořene jazyka, což má za následek omezený výdech a často nepříjemný zápach. Napomáhá zlepšení trávení a protože jazyk obsahuje akupunkturní body vedoucí k životně důležitým orgánům, dopřáváte jim péči masáží jazyka.

každý den nám jazyk přináší mnoho informací, které zůstávají bez povšimnutí a přitom mnohou objasnit případné starosti v ústní dutině. Při užívání škrabky může tak každý dospět na základě vlastního pozorování k odhalení případných změn i svého aktuálního stavu.

ústní dutina je ve stálém kontaktu s jídlem i tekutinami a ty v ústech díky působení bakterií mohou zapříčinit nejen nepříjemný odér, ale i možnost onemocnění zubů, které je závislé na povrchu jazyka z vlastní hygieny ústní dutiny. To lze poznat díky zabarvení i síle povlaku a dovodit určité problémy, které mohou být dlouhodobé či opakující. Jak praví staré moudro, jazyk je nespisovný, ale řeč je zlatá...

jazyk lze i považovat za zrcadlo, neboť slouží jako obraz zdravotního stavu orgánů a s přesností ukáže co se v jedinci aktuálně odehrává. Pohled na tzv. vypláznutý jazyk nabídne vhled do samotného nitra a poskytne informaci, jak popravdě se svým zdravím jedinec zachází a co jej případně trápí. Tato technika diagnostiky jazyka poskytuje obsáhlé informace, proto vlastní studium může být velkým přínosem i možným vysvětlením neduhů.

při běžném používání škrabky dopřáváte svému jazyku láskyplnou péči tím, že z něj vědomě odstraňujete toxiny a současně jemně masíruje body zmíněných orgánů. každodenní rituály v osobní svatyni zvané koupelna, tak mohou být obohaceny novým aktem v péči o ústní dutinu.

doporučuje se škrabku používat v ranních hodinách, neboť v tuto dobu má člověk nejvíce stability, i když si ji plně neuvědomuje. Pokud je volba používání míněna dvakrát denně jako u čištění zubů, i to je možné.

Postup:

před použitím škrabky si nejdříve otevřete ústa a zkontrolujte stav jazyka. Škrabku opláchněte pod tekoucí vodou a zaveďte do úst ke kořenu jazyka. Položte a jemným tlakem táhněte po jazyku směrem ven z úst.

v žádném případě nevyvíjejte silný tlak, kterým by jste jazyk doslova drhly. Také škrabku nezasouvejte do krku k mandlím. Zbytečně si vyvoláte dávivý efekt, který je spíše na škodu než k užitku a zbytečně si pěstujete odpor k této očistě.

je důležité se věnovat nejen ploché části jazyka, jeho středu, ale vzít v potaz i boční strany. Spodní strana jazyka se samozřejmě škrabkou nečistí. Nahromaděný plak či přítomné zbytky na škrabce vždy omyjte po tekoucí vodou a opakujte postup do stavu, kdy bude jazyk zcela čistý, tzn. bez plaku.

následně vypláchněte ústa a vyčistěte chrup. Při automatizování procesu zjistíte, že tento úkon není časově náročný.

po skončení úkonu vždy škrabku řádně opláchněte. Je možné ji utřít papírovým ubrouskem. Uložení je vhodné např. do plastové krabičky, na jejíž dno složíte papírový ubrousek. Zamezíte tím zbytečné a předčasné oxidaci a možné stání ve vodě, která by se usadila na dně krabičky.

je také důležité zmínit fakt, že stačí jazyk ošetřovat zubním kartáčkem. Bohužel je to mylná informace, neboť je nutné si uvědomit, že jazyk je houbovitá měkká tkáň a zuby jsou tvrdé. Patrný rozdíl mezi jazykem a zuby poskytuje jejich struktura a tu nelze popřít.

zubní kartáček nedosáhne zcela na kořen jazyka a jemné štětiny nejsou uzpůsobeny k odstranění plaku. Také se zubní kartáček považuje za nevhodný z důvodu malých rozměrů. Prostě a jasně je k očistě neúčinný, neboť ztrácí schopnost zcela odstranit plak. Na druhou stranu čistit si zuby pevnou škrabkou také nelze.

škrabka je vytvořena tak, aby vyhovovala anatomii jazyka a dokázala zachytit nečistoty. Účinnost škrabky je závislá na zvolení vhodného materiálu, který má zásadní a poslední vliv na celkovou péči o jazyk.

v naší nabídce je měděná škrabka vyrobená v Indii. Proč zrovna měděná? Protože měď, na rozdíl od nerezu či plastu, poskytuje vyvážení poruch v těle. Ty se klasifikují dle Ayurvedy jako dóši. Měděný pomocník je ceněn pro své sterilizační účinky právě v boji proti bakteriím, které silně i účinně odstraní, ale současně je brán jako minerál, který tělo potřebuje pro správnou funkci.

Čištění škrabky:

jak bylo zmíněno, škrabka by se neměla užívat s viditelnou oxidací, která od pohledu vykazuje nejdříve ztmavnutí s následnou zelenou barvou. K čištění se nepoužívá žádný chemický přípravek ani různé houby na nádobí s brusnou stranou apod.

je doporučeno po třech až čtyřech týdnech dle stavu škrabky provést čištění ve vhodné nádobě, kam bude možné škrabku položit. Následně se zalije teplou převařenou vodou, aby byla celá ponořená. Nasype se 1 čajová lžíce kyseliny citrónové a takto dle viditelného znečištění nechte působit 20 minut.

v případě silného znečištění postup opakujte. Po této lázni bude škrabka zase jako nová, ale hlavně hygienická. Nezapomeňte po vyjmutí z lázně škrabku opláchnout pod tekoucí vodou, osušit a uložit na vhodné místo.

doporučujeme všem, co se zajímají o své zdraví, nahlédnout do Ayurvedy, která poukazuje na všechny tyto skutečnosti a to i v případě běžného pití vody...

a protože zdraví má být řešeno komplexně jak po fyzické, tak i duchovní stránce a rovněž zacházet ke svému tělu s citem i nenásilně, lze závěrem použít zásadu duchovního života, která zní

Ahiṃsā Paramo Dharma अहिंसा परमॊ धर्मः

Přejeme vám, aby tento malý pomocník činila nejen radost, ale i objev v podobě osobního přínosu.