vonné tyčinky s mayským kopálem jsou příběhem starobylé mayské civilizace, která před více, než tisíci lety konala rozmanité duchovní obřady i vynikala obdivuhodnými znalostmi, stejně jako další neopomenutelné kultury pocházející z kontinentu zvaného Mezoamerika.
historie
v mayském jazyce K'iche' se kopál nazýval pom, poom nebo poomte a byl důležitou obětinou pro potravu bohů, kterou znázorňuje glyfické písmo s použitím kopálu v obřadech. Uchopení kultury a významu jejich zvyklostí, odhaluje věhlasná mayská kniha stvoření – Popol Vuh, která pojednává o vzniku světa i postavení lidské bytosti v něm. Traduje se, že pravý originál textů je pečlivě střežen mimo dosah zkoumání.
v pátrání o původu a významu kopálu v duchovních tradicích získá jedinec mnoho pohledů i názvů, neboť zmínky pochází z různých jazyků, však domorodým jazykem mayů je K'iche' nebo jinak Qatzijobʼal, což doslovně znamená náš jazyk. Slovo Copal pochází z dob španělské kolonizace od conquistadores - dobyvatelů, jež se dostalo do širšího podvědomí.
dle jiných tradic je název Copalli – kadidlem nebo i vyjádřením vonných složek dýmu. Další názvy kopálu jako copalquahuit či copalcoahuitl, znamená kopálový strom nebo krev stromu. V tajném jazyce Zuyua, který byl pouze pro náčelníky kmenů, znamenal kopál mozek nebe.
Název kopál v jazyce nahuatlu-nāhuatl, což je úctyhodný soubor 28 nářečí v aztéčtině, se používá i u pryskyřic, které nezahrnují původní druh, kterým je strom Protium Copal, proto se lze setkat i s druhy pryskyřice borovic nebo početného druhu stromů bursera – březule, pod pojmem kopálová pryskyřice.
obřady
při pálení kopálu mayové používali rozličné kadidelnice, které vyjadřovaly symboliku hlav nebo zvířat a jejich tvary umožnily rozvinutí pryskyřice po celém prostoru. Nálezy některých sošek vyrobených pouze z kopálu poukazují na rituální charakter. Také dochované malby hovoří o využití kopálu jako barviva.
v ceremoniích se také kromě pálení pryskyřice užívaly rostliny k rozšíření vědomí a je zajímavostí, že kromě kouření či popíjení byly aplikovány do všech dostupných otvorů těla, vyjma uší, což dokládají četné archeologické nálezy dobových relikvií. Všeobecně tamní kultury používali při svých obřadech rostlinné produkty ke kouření i popíjení. V oblibě byl čaj z kůry stromu jiñocuabo – palo jiote.

symbolika
hlavní symbolikou kopálu je obětina, tzv. uctění encantos, což v mayském pojetí vyjadřuje strážného ducha - či více duchů, kteří chrání posvátná místa, oltáře či svatyně. Že takové ochrany fungují, dokazují i dnešní zmínky neposlušných hledačů senzací, kterým se přihodili nevysvětlitelné události s negativním dopadem na zdravotní stav, i když byly šamany důrazně varováni, že jde o posvátná místa kde působí vliv, kterému nemohou svým nastavením (logicky) porozumět.
dnešní obřadní praktiky poukazují na určitý způsob použití pryskyřice, která dle zpracovaného tvaru např. vyjádří zda jde o dar posvátným duchům, božstvům či k prosbě o získání pevného zdraví. Také se u některých obřadů používá symbolika mayského kalendáře, v němž je kopál přiřazen k tzv. denním znamením, které vyjadřují myšlenky. Při obřadu tyto myšlenky odnese stoupající dým na místo, kam směřuje zvolený záměr.
léčitelství
starobylé poznatky o vlastnostech kopálu hovoří i o léčebném využití. Dým se používal k bolesti hlavy, po úpravě s vodou na obklady proti infekcím, zastavení průjmu. Záznamy také hovoří o léčbě dýchacích potíží, bolestí zubů, žaludečních potížích, hojení popálenin či léčba emocionální stránky. Léčebné praktiky se doposud tradují.
sklizeň
sběr posvátného kopálu probíhá stejným způsobem podle tradic předků, ve kterých jsou stromy posvátné, neboť mají vědomí, které je spjaté s lidskou bytostí. Sklizeň tak může probíhat u jednoho stromu cca jednou za tři roky.
současnost
domorodé kultury si zachovaly svůj vlastní náhled na svět a jeho interpretaci života a smrti, proto i kopál zastává důležitou roli např. ve svátku El Dia De Los Muertos – Den mrtvých. V tento den staví nejrůznější oltáře ve svých domovech nebo na hrobech, kam vloží fotografie, svíčky jež ukazují cestu, květiny vedoucí přímo k vytvořeným oltářům a kopál ke spojení s duchovním světem. Nesmíme opomenout oblíbená jídla zesnulých, které jsou propojením živých s předky.
tradice svátku říká, že se otevírají brány pro návrat duší z místa mrtvých - Mictlán, kterému vládne pán a paní smrti - Mictecacíhuatl a Mictlantecuhtli. Duše přichází navštívit své příbuzné a následné dny opět odchází k odpočinku. Tím je zachována vazba a úcta k rodu.
aby se duše dostala do Mictlánu, musí překonat devět stavů vědomí, což prokáže sílu ducha, ale i smír s vlastním životem a uvědomění vyššího stavu, který je vstupenkou do místa mrtvých. Traduje se, že v lidském světě je doba čtyř let potřebnou transformací, aby se tělo zcela rozložilo a duše dosáhla svého cíle.
je
nutné dodat, že jsou i jiná místa, kde duše po smrti spočine,
která
jsou závislá na konání jedince, kam jeho duše po svém skonu
odejde...a jak praví legenda, páni smrti vítají duše na věčnost
větou:
"Tvé trápení pominulo, jdi spát svůj smrtelný spánek"

odkaz tradic
právě
tyto obřady, které pokračují v současnosti, mohou umožnit
pochopení používání kopálu, aby se tak do podvědomí i v
našich končinách šířili informace, jež v úctě sdělují
místní kulutry:
"El copal es parte de tú identidad, toda Mesoamerica lo ocupaba." - kopál je součástí vaší identity a používá ho celá Mezoamerika. Tím že se předávají tradice a informace z jedné kultury do druhé vzniká odlišnost, ale současně nás všechny spojuje se starobylým věděním pro další vývoj.
vlastnosti kopálu
dle druhu kopálu se dělí i jeho účinky, které jsou od očistných vlastností po spojení s duchovním světem. Šamani jej používají pro silné očistné vlastnosti k vytvoření posvátného prostoru, k uctění i prohloubení stavů ke spojení. Kopál, který obsahuje i zbytky kůry se považuje za silného pomocníka pro ochranu, uzemnění a posílení manifestace k vizualizaci.
prastaré učení šamanů také sděluje určitý úkon s kopálem, kdy je u jedince možné probudit vzpomínky kým je, odkud přišel i jaký má vztah se stvořením všeho kolem nás, včetně všech živých bytostí a mnohem více.
praxe
kopál může pomoci s očistou od negativních energií a to i velmi hloubkově, včetně aurického pole, neboť odnáší veškerý nesoulad do výšin, ve kterých právě stromy zachycují informaci a přetvořenou ji vrací zpět jako obnovenou sílu jedinci.
v praxi také zvyšuje koncentraci, uvolnění a rovnováhu, jež lze využít nejen pro vlastní kreativní stránku, ale i pomoc pro klidnou mysl nebo přístup do svého nitra přes čichový vjem v meditační praxi.
závěr
jak
vidíte, použití vonných tyčinek s mayským kopálem může v
širším kontextu zaujmout pomoc od přípravy prostoru i
jednotlivce k obřadu, jako úcta a poděkování, spojení s
duchovním světem či posílení svého cíleného záměru.
Postup a rady k bezpečnému vykuřování naleznete zde