
yantra počátek cesty - II.část

tvorba jantry
předně informace o různobarevných jantrách z internetu, které se prodávají pro líbivý vzhled, nejsou jantry se zmíněnou energií, neboť nebyly tvořeny tradičním způsobem, ale strojem. Podle tradice se k výrobě používají podklady jako jsou měď, stříbro, zlato, kůže (papír), krystal, kámen. Používá se i dřevo - určitý druh břízy, která se může použít na všechny druhy janter. Podklady jsou uvedeny v textech tantrického učení, jako osm tantrických povrchů.
k malování janter doporučují staré texty přísady pro barvení. Bílá barva se připravuje z mleté rýže, žlutá s kurkumy, červená z drcená cihly atd. Při specifických jantrách se např. používá vonný inkoust složený z olejů, dále z osmi přísad známé jako Asthaganda nebo z vonné pasty Yakṣakardama यक्षकर्दम apod. K tomuto aktu se volí určitý druh kreslícího pera.
u kreslení jantry v domácích podmínkách podle návodu a bez tradice je na místě uvést, že tyto postupy jsou přinejmenším zavádějící. Bez znalostí a vedení tvoříte jen kreativní činnost, nikoliv pomocný nástroj ku pomoci, protože sebemenší odchylka vytvoří "jantru" bez obsahu, natož s uvedenou energií.
i když tato chyba může být minimální, nepatrná, zcela naruší celou geometrii, bez podstatného řekněme vyjádření. Stane se z ní prázdný obraz. Je dobré si připomenout, že vše se tvoří ve své autentičnosti po celá tisíciletí.
výroba a zaměření konkrétních janter je informačně obsáhlá, tudíž pro přiblížení i vysvětlení tradičních postupů je uveden stručný náhled. Samotná tvorba zahrnuje smysl pro disciplínu potřebnou k přesnému znázornění a preciznímu vypracování finální podoby, jež ve výsledku předává sílu mysli k učení koncentrace.
jantru většinou vyrábí oddaný a pověřený duchovní praktikant zvaný Sādhaka साधक. Někteří jsou i v rodové linii, kde si předávají potřebné znalosti. Tuto činnost koná se svolením duchovního učitele - Guru गुरु s příslušnými pokyny. Tvorba je např. spjata s astrologickými znalostmi či modlitbou k určitému védskému božstvu a to prostřednictvím obrazového znázornění, od kterého žádá duchovní praktikant požehnání.
tento akt se nazývá mūrtyupāsana मूर्त्युपासन - Murti Upasana – meditace na obraz, symbol (zaměřené jantry) nebo sochu božství. Význam múrti je ztělesnění a upasana uctívání, přesněji vyjádřeno sedět vedle božství. Upasana se vztahuje na spojení s vyšší silou.
vedená meditace na onu podobu božství traduje, že takový obraz je nabitý duchovní silou a vyzařuje zaznamenatelnou auru. Proto je i tato forma potřebná k aktivaci janter, neboť dodává duchovní hodnotu a sílu pro další uplatnění.

uctívání - meditování
uctívání či meditování na určité sochy či obrazy je záležitostí každé kultury na celém světě. Jde o navázání spojení s vyššími silami či s božstvím, prostřednictvím ikon a připomenout si tyto všudypřítomné síly. Jde o médium, na které se jedinec tzv. naladí k poskytnutí signálu duchovního spojení s vyšší silou nebo s tím co nás přesahuje.
pro začínající je tato forma lépe uchopitelná, než vizuální představa, na kterou již pokročilí vedou pozornost ve své praxi. Při roztěkané mysli také není možné se soustředit na něco vyššího, proto je tato forma vhodnou nácvikovou pomůckou k soustředění obrazu či hmotného vyobrazení, jež přivede duchovní obraz do mysli.
následnou praxí jde říci, že praktikant užívá mentální obraz, na kterém nechá odpočívat svoji mysl. Védští rišiové - Rishi -Ṛṣi ऋषि, jsou považováni za osvícené, kteří přináší poznání a ovlivňují další generace. Předkládají jantry jako předměty pro oddané – duchovně hledající, k řízení mysli pro mentální koncentraci, meditaci i uctívání.
tím se dostáváme hlouběji do tvorby jantry, která má svá pravidla, specifický čas a místo za použití symbolů, manter, jmen, božstev atd. Zvláštní pozornost je věnována důkladnému obřadu zvaného prāṇa pratiṣṭhā प्राणप्रतिष्ठ - prána pratišta, což vyjadřuje zavedení životní síly modlitbou.
tradice uvádí, že v tomto obřadním konání je modlitba ztělesněné božství, kterému lze podávat obětiny či žádat požehnání k určitým úkonům. Obřad je uvedený ze sbírky posvátných textů s názvem Āgamaśāstra - आगम शास्त्र - agama šástra s obsahem pokynů pro uctívání, obřadnost, duchovnost, filozofii, ale i stavbu chrámů.
právě tyto chrámy fascinují lid po celém světě a přesto ukrývají četná tajemství, i když agama šástra hovoří o vědě, jež může přeměnit hmotný objekt na jemnou energii. Jelikož se jantra dotýká i těchto chrámů, pojďme se podívat rovnou do terénu.
jantra v architektuře
po stopách indické architektury je možné na základě indicií z dochovaného textu z jedenáctého století pod názvem Samarāṅgaṇasūtradhāra समराङ्गणसूत्रधार - Samarángana Sútradhára, což lze přeložit jako architekta lidských obydlí. Pojednává o teorii i praxi chrámové architektury v Indii. Je zde také uveden termín vāstu śāstra वास्तु शास्त्र – vastu šástra - věda o architektuře.
tento pradávný text obsahuje mnoho zajímavých kapitol, jež jedna z nich uvádí i kapitolu o mechanických vynálezech včetně jantry s historickým dosahem minimálně 25000 let zpětně na základě určitých nálezů. Přinejmenším zamyšlení k uvedené dataci vyplaví mnoho otázek o jakou symboliku vlastně kráčí a jak dlouho je používána.
znaky jantry jsou viditelné v komplexu starých chrámů s názvem Panca Bhuta पञ्चभूत – pět prvků nebo Pancha Maha-Bhuta पञ्चमहाभूत pañca-mahā-bhūta – pět základních elementů, které naleznete v jižní Indii.
chrámy lze najít i pod názvem Pancha Bhoota Sthalas पन्च भूत स्थल – místo pěti prvků v Tamil Nadu a Andra Pradesh. Mimo jiné stejný název se objevuje v ayurvédě, která vychází z pěti prvků Pañcamahābhūta पञ्चमहाभूत
o chrámech je mnoho "dostupných informací", ovšem další pohled na tyto unikátní stavby přichází z výpovědi svatých mužů, kteří tvrdí, že chrámy byly zasvěceny pouze elementům přírody a původně nebyl žádný z chrámů svěcen pro božstvo, ale jako účelná pomoc pro obyčejný lid a prospěchu celého okolí. Traduje se, že v oblasti, kde byly postaveny domy, muselo být na každých cca třicet domů postaven jeden chrám bez toho, aniž by byl někdo nucen chrám navštěvovat.
tyto stavby byly postaveny s ohledem na potřeby lidí, proto jsou rozdílné a působí jako energetická centra, která poskytují energii na více úrovních. Proč na více úrovních? Každý jedinec má mnoho typů energie (více info oblast jógy), proto i každý měl možnost při setrvání v těchto místech čerpat a vstřebávat energii podle svých potřeb, neboť tyto energie jsou trvale přítomny. Po navštívení těchto míst zůstává energie dlouho v jedinci. Mimo tyto uvedené chrámy je mnoho dalších míst, které vykazují, až neuvěřitelné a měřitelné energie a to nejen v Indii.
nic méně bylo uvedeno, že chrámy jsou přiřazeny k elementům - země, voda, oheň, vzduch, éter a dle písem považovány za "Velké stvoření". Védy popisují celý svět založený na těchto elementech, včetně lidských bytostí a zejména ayurvéda uvádí, že lidské tělo je stvořeno na základě těchto elementů.
podle nich lze nalézt jednotlivá místa v lidském těle, které vykazují rozkol a následně odstranit vzniklé problémy spolu se srovnáním elementů do rovnováhy. Koncepce, se kterou byly chrámy postaveny, je na delší výklad, proto je pohled soustředěn k symbolice posvátných janter s doplněním nádechu historického tajemství, které je také z určitého důvodu střeženo.

elementy a chrámy
prvek země – prithvi - pṛthvī पृथ्वी - patří chrámu Ekambareswarar एकाम्बरेश्वर – Kanchipuram
prvek voda – jala आपः - patří chrámu Jambukeswara जम्बूकेश्वर - Tiruchirapalli
prvek oheň - agni - अग्नि - patří chrámu Arunachaleswaraअरुणाचलेश्वर – Tiruvannamalai
prvek vzduchu - vayu - vāyu वायु - patří chrámu Srikalahasti श्रीकालाहस्ती
prvek - ether/ akasha - ākāśa आकाश - patří chrámu Chidambaram चिदंबरमve stejnojmeném měste.
název
Chidambaram je stvořen ze slov chit
चित्,
což znamená vědomí a ambaramअम्बरnebe.
Volně přeloženo jako nebe vědomí, které je konečným cílem,
jehož má být podle posvátných písem dosaženo.
pokračování III.části zde