
yantra počátek cesty - I.část

fascinující pohled na dokonalou souměrnost odráží prastarý hinduistický symbol s názvem Yantra यन्त्र – jantra, jehož počátky stvoření leží v umění posvátné geometrie. Za tímto obrazem se však skrývá mnohem více, než jen dokonalé tvary. S úctou ke starodávným tradicím, může tento okrajový vhled pomoci při hledání své vlastní duchovní cesty, či poskytnutí prostředku nejen k přetěžované mysli.
úvod
obecným pojetím se jantra vztahuje ke schématům, vzorům, jménům, formám včetně forem zvukových s významem chránit, kontrolovat, ovládat či omezovat. V jazyce zvaný sanskrt se uvádí složení ze dvou základních slov - yam - znamená podporovat, svázat, ovládat nebo zadržet a připojení - tra - se vyjadřuje nástroj nebo stroj. Některé prameny i uvádí původ ze slov yantr - omezení, upevnění nebo yatri - omezit, kontrolovat.
možná vás napadne otázka, proč věnovat svoji pozornost jantře. Věřte, že umí více, než jen zaujmout svým designem. Cesta po stopách symboliky vyjeví mnoho druhů, vzorů, barev, tvarů, ale i velkou škálu kategorií. Obyčejný náhled do rozmanitého světa janter, prokáže mnoho zajímavých i podstatných informací k vytvoření vlastního názoru a možného přínosu pro další zkoumání. Také je k některým názvům přiřazeno původní písmo pro možné další pátrání ke svému záměru.
jantra jako nástroj, může sloužit na mnoha úrovních a její rozmanitost lze pojmout dle vzoru např. kruhu, pyramidy nebo čtverce s čísly. Grafické znázornění ukazuje kategorické rozdíly jantry a dané zaměření. Na každou jantru lze nahlížet čtyřmi základními pohledy.
první pohled předkládá symboly k vytvoření jantry. Druhý pohled ke zvolení povrchu, tedy materiálu, na kterém se vytvoří. Třetí pohled ukazuje na použití přísad k výrobě. Čtvrtý pohled je energetická aktivace a postup pro následné užití.
tento tzv. výrobní postup je odrazem výsledné podoby – geometrických tvarů s působením fyziologicky na lidské tělo, které také obsahuje geometrické tvary. Pokud se např. podíváte jak se znázorňují energetické body-čakry, i zde je možné nalézt souvislosti. Konečný vzhled tak vykazuje precizní obrazce v geometrické formě s kruhy, trojúhelníky, čtverci, vzory lotosu, symboly, čar i bodů-tečky.
ovšem obsahují i jiné struktury, nepatrné na první pohled. Ano, zní to tajemně, leč poznání těchto struktur měli pouze jedinci, kteří pojali jantru jako pomocného nástroje na své životní cestě k poznání.

pojmy
pro uchopení jantry se jedinci vyjeví cesta, která má velmi rozmanité duchovní praktiky a rituály. Nejdůležitější pojem tvoří duchovní praxe stvořená ze tří pilířů známých jako tantra, mantra a jantra. Všechny jsou vzájemně propojeny a mají své důležité místo.
Tantra तन्त्र – význam tkát, tkaní, které lze chápat jako práci tkalcovského stroje, jež z pozorností a pečlivostí vytváří vzor. Tantra se velmi dlouho vyvíjela a je velmi složitá na uchopení. Tradice tantry naleznete nejen v hinduismu, ale i džinismu či buddhismu a lze ji nazvat jako soubor utajených vědomostí určených zasvěceným-praktikantům. Pro správné uchopení následujícího textu je nutno uvést, že tantra není erotickou službou, kterou provozují někteří jedinci v mainstreamu.
tantra poskytuje holistický přístup k duchovnu, aby začlenila všechny úhly pohledu na sebe sama, včetně pohledu duchovního, fyzického, emocionálního s cílem osvobodit mysl od navyklého, tuhého či zkostnatělého myšlení danými metodami, které mohou probudit vědomí.
tantrické záznamy poukazují na techniku a praxi, ještě před uvedením ve védách. Pro představu slouží její rysy, které jsou odhaleny jen zasvěceným praktikujícím jógu v podobě znalostí zvuku-mantra, gesta-mudra, dechového cvičení-pranayama, mentální praxe-koncentrace,meditace. Zahrnuto je i učení tvorby mandal, astrologie, alchymie, ajurvédy a samozřejmě jantry. Metody jsou propracované a některé zahrnují rituály, které pomáhají spojit s vyššími sférami.
Mantra मन्त्, překládána jako nástroj mysli, jakožto posvátný zvuk nebo úsloví, slouží k meditaci i modlitbě ve formě odříkání nebo zpěvu, jež se opakuje s daným počtem. Mantry navazují na konkrétní božstvo, ke kterému se směřují modlitby, žádosti i uctívání. Rovněž mají více zaměření, které můžete např. nalézt v pradávných tantrických textech pod názvy Rgveda ऋग्वेद nebo pozdější Atharvaveda अथर्ववेद. Nic méně slovo véda वेद je věda, vědění.
Yantra यन्त्र – jantra má mocné vibrační energie a v podobě schématu či geometrického vzoru slouží např. k uctívání, meditační praxi i léčení, které společně s mantrami poskytují zesilující účinek.
poznatky
jedna část historických pramenů uvádí, že mistři tantrického učení přinesli některé podoby struktur do jantry, které viděli ve své meditační praxi. Právě tato praxe skrývá možnost nahlédnout za vyjmenované obrazce, kde se nalézá mnoho dalších tvarů. Tudíž je zde jantra uvedena jako nástroj k řízení mysli, koncentrace a vhodného prostředku k meditaci za daného postupu.
z druhé strany lze jantru považovat za matematický obraz příslušné mantry-zvuku, který vznikl spojením uvedených geometrických tvarů. Jantra tedy představuje schéma zvuku-mantry, do viditelné podoby. Symetrický design a různé geometrické vzory také představují odlišné aspekty tzv. tvořivých sil univerza, mající vliv na energetickou účinnost jantry. Na základě těchto dávných tvrzení o energetické účinnosti, bylo vědecky potvrzeno i zaznamenáno působení energie na určitém druhu aktivované jantry.
vzhled
základní vzhled je trojrozměrný, také pyramidový a bývá označen pojmem Mēru मेरु - Meru - dle posvátné hory. Ovšem při tvorbě kreslení, leptání, rytí apod. se zobrazuje dvojrozměrně, v ploché formě a nazývá se Bhū. Pojmenování a vysvětlení může být závislé na učeném směru, proto i význam všech uvedených geometrický tvarů je spíše obecným sdělením pro uchopení.
když se podíváte na střed jantry, v mnoha z nich uvidíte tečku. Lze ji vyložit jako původ všeho, sílu, zdroj nebo energetický bod bindu, o kterém se moc nehovoří, neboť je znám pouze praktikujícím. Trojúhelníky- směřující nahoru vyjadřují mužskou energii a jsou elementem ohně. Trojúhelníky směrem dolů tvoří ženskou energii a patří elementu vody. Spojením těchto protikladů či různých kombinací proti sobě, vytváří soulad s existencí - rovnováhu.
šesticípá hvězda – Šatkona je častým jevem v jantrách. Má tzv. dokonalou pozici a oznamuje, že bez tohoto jevu není žádné stvoření. Kruhy jsou brány jako nekonečný prostor s rozpínavostí nazvaný jako element ākāśa आकाश – akáša. Čtverce poukazují na přesnost, pevné místo, vnější hranici i počátek univerzální evoluce směrem od středu (tečky v jantře) k okrajům čtverce a jsou elementem země.
znázornění symbolu v podobě bytostí či postav po směru hodinových ručiček, vyjadřují stvoření a zrození. Pokud jsou bytosti proti hodinovým ručičkám jde o rozpuštění, uvolnění, smrt. Mnohoúhelník hovoří o zachování, neporušení, neměnnosti. Lotos je symbolem čistoty, ochranou před útoky zvenčí proti tzv. vyvedení z duchovní práce. Je vyjádřením nejvyšší a neomezené síly sebe sama. Okvětní lístky představují různá hlediska.
rozdělení
jantry mohou sloužit k nejrůznějším účelům, neboť každý druh poskytuje jedinečný význam i užití v působení neviditelného spojení na univerzální energie, jež přesahující čas i prostor. Texty sdělují, že jantra poukazuje na vzorce zvuku s přenosem do reality, protože je přímo spojena s konkrétním zvukem-mantrou.
vliv jantry a určité schéma-zobrazení se např. projeví v koncentraci, meditaci, uctívání konkrétního božstva, k uklidnění či navýšení energií, síle kundalini, astrologii, magii atd. Pro posílení jantry se nad ní vyvolává mantra, což vyvolá živou formu konkrétní energie, protože mantra je jednoduše řečeno zvukovou formou dané energie, zvláště při jejím opakování.
v běžném životě se jantra např. vytváří pro získání sebevědomí, hojnosti, ochrany, bohatství a prosperity, lásky, manželství, znalostí, dlouhého života, podporu podnikání nebo při odvrácení zla.
pokračování II. části zde